• Admin

Tekne ile Balık Avı

En son güncellendiği tarih: May 4

Balık tutmak yediden yetmişe herkesin tutkun olduğu hobilerden birisidir. Genelede bulunduğumuz  yere göre kıyıdan tatlı su balık avı yada deniz kenarından surf kamışları ile başladığımız bu hobi zaman geçtikçe hedeflerinde ilerlemesiyle tekne ile derin sularda av yapmaya istek uyandırmaktadır.

Peki tekne ile balık avı planlıyorsanız nelere dikkat etmelisiniz ?

İlk olarak tekne ile balık avı yapmak için sizi, hedeflediğiniz balık türünün merasını bilen bu işi hakkı ile yapan olta dostu bir kaptan bularak işe başlamalısınız. Sezonunda oldukça rağbet gören balık avı turlarında yer bulmak oldukça zor olduğu için planladığınız tarihten mutlaka ve mutlaka 1 ay önce yerinizi ayırtmakta fayda vardır. Yoksa teknelerde yer bulmak pek de mümkün olmayabilir. Diğer öncelikleriniz arasında balık avı turuna çıkacağınız teknenin bu iş için yetki belgelerinin bulunduğundan emin olmalısınız aksi halde sahil güvenlik ve Kıyı Emniyetinin denetimlerinde kaçak olarak balık avı yaptıran kaptana ceza yazılacağı gibi size de mutlaka bir ceza yazma işlemi kaçınılmaz olabilmektedir.Yukarıda belirttiğimiz dikkat edilecek unsurlar tamam şimdi tekne için hazırlıklar başlasın… Genellikle sabah beş yada beş buçuk sıralarında çıktığımız teknelerde sorun yaşamamak için öncelikle olta kamışımızı, makinamızı ve iğne takımlarımızı bir gün önceden kontrol etmeli varsa eksiklikler giderilmeli ve yedek olarak yanımıza almamız gereken iğne, misina, kurşun, fırdöndü gibi  önemli parçalar tedarik edilmelidir.

Kaptanınız ile mutlaka yemek konusu konuşulmalı yemek servisi sunulmayan tekneler için yanınıza karnınızı tok tutacak öğünlük çantalara konulmalıdır. Tekne tutumlarına karşı yanınıza mide bulantısını önleyici antiemetik ilaçlar bulundurmanız hayat kurtarıcı nitelik taşımaktadır. Yola çıkmadan önceki gün kaptan ile iletişim sağlanmalı hava koşulları ve teknenin sorunsuz olduğundan emin olunmalıdır. Gideceğiniz lokasyona ilk defa gidecekseniz yol tarifi için kaptandan detay almanızda fayda olacaktır.

Tüm bunların yanında eğer ki belirli bir hedef tür için ava çıkılmıyorsa kaptandan hangi balık türünün hedeflendiğini öğrenip hangi tür iğne ve misina seçilmesi gerektiğini öğrenmeniz bereketli bir av geçirmeniz açısından oldukça önemlidir. Tüm bu hususlara dikkat ettikten sonra sizleri keyif dolu zaman geçireceğiniz sorun yaşamadığınız bir balık avı tecrübesi beklemektedir. 

#balıkavı

17 görüntüleme